Szervizelés-károkozás, miről árulkodnak a fogyasztói kérelmek?

Volt rá példa, hogy a fogyasztó által szervizbe javításra leadott vízálló telefonkészülék javítása megtörtént, vagyis a telefon hibáját kijavították, de a szerviz a készülék vízállóságát nem állította vissza.  Megemlítendő az az eset is, amelyben a Testület eljárásának eredményeként a vállalkozás vállalta, hogy díjmentesen kicserél két csavart egy napszemüvegben. A szerviz az ajánlásnak eleget tett, de a fogyasztó a szemüvegkeretet görbülve kapta vissza. Előfordult az is, hogy a fogyasztó a szervizbeli javítás után az eredetileg ép állapotú terméket a védőfólia megkarcolásával, illetve burkolati repedéssel, sérüléssel kapta meg. Az esetek többségében a szerviz elhárította a felelősséget, ezért érdemes a fogyasztóknak tudni, hogy ilyen esetekben mit kell tenniük.

Ezekben az esetekben a vállalkozást terheli annak bizonyítása, hogy sérülten érkezett a készülék az üzletbe, szervizbe. Nem árt, ha tisztában vannak azzal a fogyasztók, hogy az eladót helytállási kötelezettség terheli a termék mindazon hibája miatt, amely a jótállás időtartama alatt jelentkezik, illetve ami gyártási hibára vezethető vissza.

Érdemes tudni azt is, hogy a szavatossághoz képest a jótállás szigorúbb felelősségi forma, mivel nehezebb „kibújni” alóla. Jótállásnál mindig a vállalkozónak (eladónak) kell bizonyítania, ha mentesülni akar a felelőssége alól, hogy a hivatkozott hiba oka a teljesítés (például: áru átadása) után keletkezett.

Amennyiben a terméken valamely hiba, karcolás, sérülés, repedés található a fogyasztóknak érdemes ezt minden esetben az átadáskor, átvételkor jelezni, és jegyzőkönyvben rögzíteni. A jegyzőkönyv a későbbiekben bizonyítékként szolgál a készülék sérülésmentes átadására, átvételére illetve, annak hiányára.  Minden esetben a javított termék átvételekor a fogyasztók győződjenek meg a készülék tulajdonságairól, épségéről, funkcióinak helyes működéséről, és ha valamilyen eltérést tapasztalnak, még a helyszínen jelezzék ezt, és vetessenek fel jegyzőkönyvet.

A szerviznek a készülék javítását minden esetben úgy kell elvégeznie, hogy az a készülék eredeti tulajdonságait (például a vízállóság formáját, kinézetét) ne változtassa meg. A fogyasztónak a minőségi kifogását, szavatossági igényét azzal a vállalkozással szemben kell érvényesítenie, akitől a készüléket javítás után átvette. Akkor, ha például a telefon vízállóságát a szerviz beavatkozását követően vesztette el, a kereskedő nem utasíthatja el a fogyasztó szavatossági, jótállási igényének teljesítését arra való hivatkozással, hogy a fogyasztó okozta a termék újabb meghibásodását. A javítást követően a fogyasztó mindig jóhiszeműen jár el, ha a terméket eredeti tulajdonságainak megfelelően kezeli.

Amennyiben pedig a javítás közben elkövetett károkozásért való felelősséget sem a szerviz, sem a kereskedő nem hajlandó elismerni, a költséges bírósági eljárás helyett a fogyasztóknak érdemes a békéltető testületi eljárást kezdeményezni. Az eljárás igénybevételét annak gyorsasága, egyszerűsége, költségkímélő jellege indokolja.