Tudatos hallgatók – tudatos fogyasztók! Együttműködés a Budapesti Békéltető Testület és a Károli Gáspár Református Egyetem Állam- és Jogtudományi Kara között

Gyakorlati központú előadások a hallgatóknak a fogyasztóvédelmi békéltetésről, szakmai gyakorlat teljesítésének lehetősége a Budapesti Békéltető Testületnél, a békéltető testületek ismertségének javítása. A Budapesti Békéltető Testület és a Károli Gáspár Református Egyetem Állam- és Jogtudományi Kara 2018. október 24-én széleskörű együttműködési megállapodást írt alá, hogy elősegítse a hallgatók tudatos fogyasztóvá nevelését, és a fogyasztóvédelem területén is jártas szakemberek képzését.

Az egyetemista hallgatók aktív szereplői a mindennapi szerződéses ügyleteknek, napi szinten kötnek meg szerződéseket, akár jelentősebb összeggel is. Felhasználói a közösségi médiának, és számtalan internetes ajánlattal találkoznak, az e-kereskedelem körükben szintén egyre népszerűbb. Épp ezért a Károli Gáspár Református Egyetem Állam- és Jogtudományi Kara (KGRE-ÁJK) rendkívül fontosnak tartja a hallgatók megfelelő fogyasztóvédelmi tájékoztatását, fogyasztóvédelmi ismereteik megszerzését, körükben a békéltető testületek ismertségének erősítését, tudatos fogyasztóvá nevelésüket, és célja a fogyasztóvédelem területén is jártas szakemberek képzése. A Budapesti Békéltető Testület (Testület) célja szintén, hogy a hallgatók közül minél többen megismerjék testközelből, a gyakorlatban is a békéltetés intézményét, akár azért, mert később munkájuk során ezzel kapcsolatba kerülnek, akár azért, ha fogyasztóvédelmi vitás ügyük támad egy vállalkozással.

A Testület és a KGRE-ÁJK épp ezért széleskörű együttműködési megállapodást írt alá 2018. október 24-én, amelynek keretében számos, közös eszközzel erősítik a hallgatók tudatos fogyasztóvá nevelését. Így például a Testület előadásokat tart a fogyasztóvédelemmel és a békéltető testületi feladatellátással kapcsolatos tapasztalatairól, többek között a hallgatók számára rendezett olyan, tematikus egyetemi rendezvényeken, mint például a Károli Közösségi napok.

Emellett a KGRE-ÁJK fogyasztóvédelem iránt érdeklődő hallgatói szakmai gyakorlatot tölthetnek, és helyszíni látogatást tehetnek a Testületnél, így megismerkedve a békéltető testület mindennapi munkájával a gyakorlatban, sőt a szakdolgozatokhoz, évfolyamdolgozatokhoz is szakmai segítséget biztosítunk azoknak az egyetemistáknak, akik az alternatív vitarendezés témakörében kívánnak elmélyülni. A hallgatók egyúttal értesülnek a Testület által kiadott tájékoztatókról, vagy például a „Mindennapi fogyasztóvédelem” c. újságról.

Ezen kívül, a KGRE-ÁJK lehetősége szerint felhívja a hallgatók figyelmét a Testület létére és annak tevékenységére, az eljárás igénybevételének lehetőségére és a fogyasztó és vállalkozás közötti viták rendezésében betöltött szerepére, emellett a felek egymás szakmai konferenciáin és egyéb rendezvényein is részt vehetnek.

A fentiekkel a hallgatók betekintést nyernek a fogyasztók és a vállalkozások közötti viták megoldására szolgáló Testület működésébe, amely immár évi hatezer ügyet dönt el, közel húsz éve áll a fogyasztók és vállalkozások szolgálatában és ingyenes, gyors eljárása útján segít a fogyasztóvédelmi vitás ügyek megoldásában. Emellett a díjmentes, személyre szabott fogyasztóvédelmi tanácsadás lehetőségét kínálja, és uniós online tanácsadó pontként segít az online vásárlásból fakadó viták megoldásában is, tájékoztatást ad például a Magyarországon érvényesíthető fogyasztói jogokról.

A Budapesti Békéltető Testület azt vallja, hogy tudatosítani kell az ingyenes, gyors fogyasztóvédelmi békéltetés lehetőségét az egyetemi polgárokban, hallgatókban is. Épp ezért - közösen a Károli Gáspár Református Egyetem Állam- és Jogtudományi Karával - minden lehetséges úton segítünk számukra, legyen szó akár a szakmai gyakorlat eltöltéséről, a témában születő szakdolgozatokról-évfolyamdolgozatokról, helyszíni látogatásról vagy akár akkor is, ha előzetesen fogyasztóvédelmi tanácsra van szükségük vagy egyedi vitás ügyükben a kereskedő már elutasította panaszukat.