BBT/2123 /2012 a ViAh’nZoDor Kft. (1085 Budapest, József krt. 69.) vállalkozással szembeni ügyben

2013. május 15.

 

Budapesti Békéltető Testület

1016 Budapest, Krisztina krt.99.

 Levelezési cím:1253 Budapest, Pf.10

Telefon:488-2131 Fax:488-2186

e-mail cím:bekelteto.testulet [at] bkik.hu

BBT/2123 /2012

 

a ViAh’nZoDor Kft. (1085 Budapest, József krt. 69.) vállalkozással szembeni ügyben a fogyasztói jogvita rendezése érdekében az eljáró tanács alulírott napon a következő

 

A J Á N L Á S T

teszi:

 

A vállalkozás az írásba foglalt ajánlás kézhezvételét követő 15 napon belül a fogyasztóknak fizessen meg 200.000 Ft-ot.

 

A tanács ajánlása ellen fellebbezésnek nincs helye, annak hatályon kívül helyezése - jogszabályban meghatározott esetekben kérhető a Fővárosi Törvényszéktől.

 

INDOKOLÁS

A fogyasztók előadták, hogy 2012.05.14-én üdülési joguk (Brac, Split, hatszemélyes, 39. heti, 24 évre szóló, 7.400.000 Ft „eladási összegű”) értékesítésére 180 napos, határozott időre szóló megbízási szerződést kötöttek a vállalkozással 400.000 Ft megbízási díj ellenében úgy, hogy 50% előleget készpénzben megfizettek. A felek úgy állapodtak meg a szerződés 4. pontjában, hogy az ügynöki díj a megbízó részére visszajár, ha az ügynöki szerződés bármely okból az üdülési jog értékesítése nélkül szűnik meg. Mivel több hónapon át semmi nem történt, a fogyasztók megpróbálták felvenni a kapcsolatot a vállalkozással, eredménytelenül, ekkor arról értesültek, hogy ügyvezetőváltás is történt. Az új ügyvezető szóban arról tájékoztatta a fogyasztókat, hogy nem vele kötötték a szerződést, nem is tud arról. Az eredménytelen egyeztetés után a fogyasztók a békéltető testülethez fordultak, kérve, hogy a vállalkozás vagy teljesítse a szerződést, vagy fizesse vissza az előleget.

 

A békéltető testület három meghallgatást tartott, 2012.09.25-én, 10.16-án és 11.29-én. A meghallgatás 2012.09.25-i időpontjáról feleket a békéltető testület elnöke a Fogyasztóvédelemről szóló 1997. évi CLV. törvény – a továbbiakban Fgytv. – 29. §-ban foglaltaknak megfelelően értesítette. Az értesítésben a békéltető testület elnöke a vállalkozást felszólította, hogy az értesítés részére történt kézbesítésétől számított nyolc napon belül írásban nyilatkozzék (válaszirat) a fogyasztó igényének jogosságát és az ügy körülményeit, illetően, nyilatkozatában jelölje meg az állításait alátámasztó tényeket és azok bizonyítékait, illetve csatolja azokat az okiratokat (ezek másolatát), amelyek tartalmára bizonyítékként hivatkozik. Figyelmeztette a vállalkozást, hogy az ügy érdemére vonatkozó nyilatkozattételének elmaradása esetén a tanács a rendelkezésére álló adatok alapján határoz.  A vállalkozás szabályszerűen nem volt értesíthető, a meghallgatás időpontjáig az értesítés tértivevénye nem érkezett vissza a testülethez, ezért ismételt meghallgatás kitűzésére került sor 2012.10.16- napjára. A megismételt meghallgatásra vállalkozás szabályszerűen nem volt értesíthető, a meghallgatás időpontjáig az értesítés tértivevénye nem érkezett vissza a testülethez, ezért ismételt meghallgatás kitűzésére került sor 2012.11.29 napjára. A vállalkozás az értesítést 10.24. napján átvette, alávetési nyilatkozatot nem tett, válasziratot nem küldött, jelölési jogával nem élt, a meghallgatáson nem jelent meg.

 

A fogyasztók meghallgatásokon megjelentek, az eljáró tanács (dr. Toldy Miklósné dr. Farkas Éva, Dietz Gusztávné dr, Lednyiczky Zsigmond) összetételeellen kifogással nem éltek. A 2012.11.29-i meghallgatáson a fogyasztók kérelmüket úgy tartották fenn, hogy a szerződés 11.15-i lejártára tekintettel a szerződés 4. pontja alapján a díjelőleget visszafizetésére kötelezze a vállalkozást a testület. A fogyasztók elmondták, hogy rendőrségi feljelentést is tettek, illetve személyesen jártak a vállalkozás székhelyén, de ott csak egy székhely-szolgáltató cég veszi át a küldeményeket. 

 

Az eljáró tanács a fogyasztó meghallgatása és az iratok megtekintése után a rendelkező részben foglaltak szerint alaposnak találta a fogyasztók 200.000 Ft-ra visszafizetése vonatkozásában fenntartott igényét.

 

A tanács álláspontja szerint a felek által nem vitásan érvényes szerződés 2012.11.15 napján – a határozott idő elteltével lejár. Tekintettel a felek 4. pontban foglalt megállapodására, a vállalkozás a megfizetett díj-részlet visszafizetésére köteles. A Ptk. 198. § (1) bekezdésre alapján a szerződésből kötelezettség keletkezik a szolgáltatás teljesítésére és jogosultság a szolgáltatás követelésére.

 

Fentiekre tekintettel az eljáró tanács a rendelkező részben foglaltak szerint határozott.

  

A tanács ajánlása elleni fellebbezés lehetőségét az Fgytv. 34. § (2) bekezdése zárja ki. Azonban a fél az Fgytv 34. § (3) bekezdése alapjánaz ajánlás részére történt kézbesítésétől számított tizenöt napon belül keresettel annak hatályon kívül helyezését kérheti a Fővárosi Törvényszéktől (1055 Budapest, Markó u. 27. 1363 Bp. Pf. 16), amennyiben

a) a tanács összetétele vagy eljárása nem felelt meg e törvény rendelkezéseinek,

b) a békéltető testületnek az Fgytv. 18. § (1) bekezdése alapján nem volt hatásköre az eljárásra, 

c) a kérelem meghallgatás nélküli elutasításának lett volna helye, az Fgytv. 29. § (4) bekezdésében meghatározott okból

Az eljáró tanács megállapítja, hogy a vállalkozás magatartása nem tette lehetővé a békéltető testület ügyben eljáró tanácsa számára az egyezség létrehozásának megkísérlését. A Budapesti Békéltető Testület által az Fgytv. 29 § (8) bekezdése szerint kiküldött, a vállalkozás által átvett értesítés továbbá az abban foglalt figyelmeztetés ellenére nem tett az ügyben semmiféle nyilatkozatot és a kitűzött meghallgatáson sem jelent meg.    

Az Fgytv. 34. § (4) bekezdése szerint„a vállalkozás az ajánlás hatályon kívül helyezését az említetteken túl akkor is kérheti a békéltető testület székhelye szerint illetékes megyei bíróságtól, ha az ajánlás tartalma nem felel meg a jogszabályoknak.”

Az Fgytv. 34. § (5) bekezdése szerint a pert a Budapesti Békéltető Testülettel szemben kell megindítani.

 

Az Fgytv. 36. §-a (5) bekezdése szerint „afogyasztó a határozattal jóváhagyott egyezség és a kötelezést tartalmazó határozat végrehajtásának, illetve az ajánlásban foglaltak követésének elmaradásáról köteles értesíteni a békéltető testületet.”Az eljáró tanács figyelmezteti a vállalkozást, az Fgytv 36. § (1) bekezdésében foglaltakra: ha a tanács ajánlásának nem tesz eleget, a békéltető testület - a fogyasztó nevének megjelölése nélkül - jogosult a jogvita tartalmának rövid leírását és az eljárás eredményét - legkorábban az ajánlásnak a vállalkozás részére történt kézbesítésétől számított hatvan nap elteltével - nyilvánosságra hozni.

 

Budapest, 2012. november 29.

 

 

dr. Toldy Miklósné dr. Farkas Éva

eljáró tanács elnöke

 

Dietz Gusztávné dr.                                                                               Lednyiczky Zsigmond

eljáró tanács tagja                                                                                     eljáró tanács tagja

 

Kapják:

1. Fogyasztó

2. Vállalkozás

3. Irattár