Huszonkét középfokú oktatási intézmény (például gimnáziumok, szakgimnáziumok és szakközépiskolák), mintegy ezerkétszáz diákja számára tart a Budapesti Békéltető Testület (Testület) és a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) közösen ingyenes fogyasztóvédelmi előadásokat. Az iskolák maguk is fontosnak tartják a fogyasztóvédelmet.
A tudatos fogyasztóvá nevelés, a fiatalok jövőbeni vállalkozó kedvének megalapozása és szakmai tudásuk erősítése - többek között ezek a céljai a Testület és a BKIK nagyszabású, közös oktatási programjának a fővárosban.
A középiskolások a mindennapokban számtalan kereskedői ajánlattal találkoznak, akár az áruházakban, de még inkább az interneten, így különösképpen felértékelődik a tudatos fogyasztói döntéshozatal szerepe. Magabiztos fogyasztóvédelmi ismeretekkel akkor rendelkeznek a dákok, ha erre megtanítják őket, akár gyakorlati példák útján, de ugyanúgy a vállalkozó kedvüket is megalapozhatják, segíthetik ezek az ismeretek. Hatékony fogyasztóvédelem nem létezhet vállalkozások nélkül. Épp ezért a Testület és a BKIK ingyenes fogyasztóvédelmi előadásokat tart a fővárosi középiskolákban.
Legnagyobb örömünkre a program rendkívül pozitív fogadtatást nyert, és csak ez idáig huszonkét középiskola jelezte, hogy élni kíván az előadások lehetőségével, és összesen ezerkétszáz diák számára igényelték azt.
A Testület tagjai többek között olyan témákban erősítik a fogyasztói tudatosságot, mint az internetes vásárlás fogyasztóvédelmi lehetőségei, például a tizennégy napos visszaküldés. De ugyanúgy választ kapnak a diákok arra is, milyen jogok illetik meg a fogyasztót a hibás termékek esetében, vagy épp, hogy mit lehet tenni, ha a megajándékozottnak nem tetszik a termék. Tisztában lesznek azzal is, hogy a vállalkozásoknak érdemben kell foglalkozniuk a fogyasztók panaszával, akár szóban, akár írásban tették azt meg vagy hogy mire való a Vásárlók Könyve. Magabiztosan érvényesítik később jogaikat az ingyenes, gyors eljárást kínáló, kereskedelmi és iparkamarák mellett működő békéltető testületek előtt. Mindezek különösen aktuális témák a közelgő karácsonyi ünnepek előtt.
Megismerkednek a diákok továbbá a számla-nyugta fogyasztóvédelmi szerepével, és eloszlatjuk például azt a tévhitet, miszerint bolti vásárlásnál három napon belül még bármilyen okkal vissza lehet vinni a még hibátlan termékeket is a kereskedőnek és azt vissza kell venni (ez ugyanis nincs így). A BKIK feladatait, többek között az üzleti forgalom biztonságának és a piaci magatartás tisztességének megóvásában betöltött szerepét ugyancsak bemutatjuk.
A Testület tagjai 2018 novemberétől folyamatosan, egészen 2019 tavaszáig látogatják végig a középiskolákat, mint például a BGSZC Belvárosi Gazdasági Szakgimnáziumát, az Alsóerdősori Bárdos Lajos Általános Iskola és Gimnáziumot, a Budapest X. kerületi Zrínyi Miklós Gimnáziumot, vagy éppen a Dózsa György Gimnázium és Táncművészeti Szakgimnáziumot.
Az érintett iskolák teljes listája megtalálható ide kattintva.
A Testület és a BKIK kiemelten fontosnak tartja a diákok tudatos fogyasztóvá nevelését, akik egyúttal a jövő vállalkozói is egyben. Így később akár magánszemélyként, akár kereskedőként is tisztában lesznek a fogyasztói alapjogokkal, kötelezettségekkel, a fogyasztóvédelem, a békéltető testületek és a kereskedelmi és iparkamarák szerepével, és nem utolsósorban a fogyasztóbarát magatartás jelentőségével!