Nem együttműködő vállalkozások
A Fogyasztóvédelemről szóló 1997. évi CLV. törvény (a továbbiakban Fgytv.) 36/B. § szerint„abékéltető testület közzéteheti annak a vállalkozásnak a nevét, székhelyét és az eljárással érintett tevékenysége megjelölését, amely a 29. § (8) bekezdése szerinti felszólítás ellenére nem tett az ügy érdemére vonatkozó - a 29. § (8) bekezdésében foglaltaknak megfelelő tartalmú - nyilatkozatot és a kitűzött meghallgatáson nem jelent meg, ilyen módon megakadályozva az egyezség létrehozását. Erre az értesítésben a vállalkozás figyelmét fel kell hívni.”
A fenti időszakban összesen 20 ügyben álltak fenn jogszabályi feltételei a nem együttműködő vállalkozások nyilvánosságra hozásának. A 20 ügy tevékenységi köre az alábbi megoszlásban került megállapításra:
Mint az alábbi ábrán látható, a tevékenységi körök megoszlása tekintetében túlsúlyban vannak a kereskedelmi ügyek, mely a nem együttműködő vállalkozások esetén az esetek több mint háromnegyedét teszik ki.
A nem együttműködő vállalkozások listája ide kattintva, a Közlemények rovatban elérhető.
Az Fgytv. 32. § b) pontja értelmében a békéltető testület eljáró tanácsa „egyezség hiányában az ügy érdemébenajánlást tesz, ha a kérelem megalapozott, azonban a vállalkozás az eljárás kezdetekor úgy nyilatkozott, hogy a tanács döntését kötelezésként nem ismeri el, illetve ha a tanács döntésének elismeréséről egyáltalán nem nyilatkozott.”
A 36. § (1) bekezdése értelmében, „ha a vállalkozás a tanács ajánlásának nem tesz eleget, a békéltető testület - a fogyasztó nevének megjelölése nélkül - jogosult a jogvita tartalmának rövid leírását és az eljárás eredményét - legkorábban az ajánlásnak a vállalkozás részére történt kézbesítésétől számított hatvan nap elteltével - nyilvánosságra hozni.”
A fenti időszakban 23 ajánlás nyilvánosságra hozatalára nyílt lehetőség. A tevékenységi körök az alábbiak voltak ezen ajánlások esetében:
A tevékenységi körök megoszlása az alábbi volt az adott időszakban nem teljesített ajánlások esetén: